Pożycz Prywatnie Zamiast Lokaty Bankowej

przez | 31 maja, 2021

Lokaty bankowe są jednym z najczęściej wybieranych produktów finansowych. W tym zakresie banki proponują naprawdę wiele różnorodnych rozwiązań. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej lokaty warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na ich temat jak i również rozważyć pożyczkę pozabankową bez KRD.

Czas trwania

Lokaty 2019 dzielą się krótkoterminowe i długoterminowe. Wbrew pozorom wybierając jedną z tych opcji, nie decydujemy się jedynie na konkretny czas trwania umowy. Od czasu, na jaki założymy lokatę, będzie w dużym stopniu zależało oprocentowanie, oprocentowanie zaproponowane przez bank. Oczywiście czym dłuższa lokata, tym więcej na niej zarobimy. Najkorzystniejsze są lokaty długoterminowe, trwające co najmniej dwa lata.

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja oznacza doliczanie odsetek do kapitału zgromadzonego na lokacie. W ten sposób odsetki również zaczynają procentować. Odbywa się to zazwyczaj raz na miesiąc, warto jednak sprawdzić to dokładnie przez zdecydowaniem się na konkretną propozycję, ponieważ częstotliwość kapitalizacji będzie miała z pewnością realny wpływ na nasz zysk, który uzyskamy dzięki lokacie.

Oprocentowanie stałe i zmienne

Są dwie różne formy oprocentowania, z którymi możemy spotkać się w przypadku lokat. Oprocentowanie lokaty określane jako stałe, to takie, które nie ulega zmianom przez cały czas trwania umowy. Jeśli zdecydujemy się na taki sposób, bez trudu obliczymy ile ostatecznie zarobimy dzięki naszej lokacie. Oprocentowanie zmienne, jak sama nazwa wskazuje, może ulegać zmianom ze względu na takie czynniki jak na przykład różne uwarunkowania rynkowe i ogólne tendencje w gospodarce. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że oprocentowanie stałe jest bardziej korzystne, jeśli jednak posiadamy pewną orientację w kwestiach finansowych i potrafimy przewidzieć zmiany oprocentowania, które nastąpią w czasie trwania naszej lokaty, oprocentowanie zmienne również nie musi być złym wyborem.

Podatek Belki

Tak zwany podatek Belki to prawdziwa zmora wszystkich osób, które chcą zarobić na lokacie. Niestety musimy pamiętać, że od wszystkich odsetek zostanie odliczone aż 19% właśnie w ramach tego podatku. Do niedawna banki proponowały różne sprytne formy ominięcia tego problemu, niestety po nowelizacji ustawy jest to praktycznie niemożliwe i niezależnie od tego jaką lokatę wybierzemy musimy liczyć się z opodatkowaniem naszych zysków.

Inflacja

To kolejny niekorzystny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się nad założeniem lokaty. Niestety przez cały czas trwania lokaty inflacja będzie pracowała na zmniejszenie realnej wartości zgromadzonego przez nas kapitału. Jeśli stopa inflacji jest wysoka i niebezpiecznie zbliża się do poziomu oprocentowania środków na lokacie, powinniśmy poważnie rozważyć inny sposób zainwestowania naszych pieniędzy, może się bowiem okazać, że zamrożenie kapitału przeniesie nam więcej strat niż korzyści.

Jeśli brakuje nam orientacji w skomplikowanym świecie lokat, warto poszukać informacji w internecie i skorzystać na przykład z możliwości jakie daje ranking lokat. Bez wątpienia pomoże nam to w podjęciu najlepszej decyzji.